Селски туризъм в с. Кладенци

Селото се намира в Северозападния край на Добричка област в България, близо до пресечната точка на границите на Шуменска, Силистренска и Добричка области. По забравен от времето на комунизма проект в непосредствена близост до него преминава и завършва малко след това, новият първокласен шосеен път Добрич - Русе. Релефът е равнинен, в близост до селото има освен много земеделски площи, малко по размери и брой пресечени и гористи местности, населени с различни видове диви животни.

Има предположения, че в околностите на селото - в посока към съседното село Скала се е намирала една от първите - от времето на хан Аспарух - крепости, която обаче не се е запазила. Макар релефът да е предимно равнинен в посочената местност съществуват природни скални образувания подобни на хълмовете във Велико Търново - Царевец и Трапезица. В същата местност има пещера с прораснало от дъното и? и излязло над повърхността дърво, населена с прилепи и предания за скрито в нея турско злато.

Малката му популярност и може би липсата на реклама са причина за все още слабата посещаемост на това селце.

Един от основните проблеми на селския туризъм в Добричка област е голямото обезлюдяване на селските райони. Този вид туризъм е мит на национално равнище, но изключителна възможност на местно ниво
В Добрич се създава Асоциация подпомагане на екологичния и селски туризъм. В нея ще бъдат включени представители на местната власт, собственици на малки хотели и др. Целите и предметът на дейност на асоциацията бяха представени от Клара Димитрова - помощник ректор в Международния колеж и директор на Центъра за професионално обучение към висшето училище. Тя взе участие в проведения семинар на тема "Екологичният и селски туризъм в Североизточния регион - състояние и тенденции". Форумът бе организиран по проект "Екологичният и селски туризъм - алтернатива за заетост в област Добрич и община Антоново", реализиран от сдружение "Добруджанско аграрно и бизнес училище" в партньорство с Международен колеж ООД, с подкрепата на програма ФАР. Идеята е асоциацията да бъде сдружение с нестопанска цел в обществена полза. Тя би могла да подава ценна информация за новите европейски изисквания, съвети във връзка с финансирането на малкия и среден бизнес, да помага с реклама, квалификация на кадрите и т.н.

Селският туризъм е алтернатива на масовия туризъм и на засилващата се урбанизация в курортите, каза в своята лекция гл.ас.д-р Станислав Иванов. Той говори на тема "Селският туризъм - мит или възможност за българската икономика". Фактори за развитието на този вид туризъм са екологично чистата среда и неподправеният селски бит. Характерно е това, че не се изискват висока професионална квалификация на домакините или пък значителни инвестиции. Селският туризъм създава заетост в населените места, за които няма друга алтернатива извън селското стопанство. Сред слабите страни обаче са лошата инфраструктура и слабата реклама. В България в момента има повече от 200 села с над 500 регистрирани къщи за селски туризъм. Според гл.ас. д-р Станислав Иванов, селският туризъм не би могъл да дава повече от 1 процент от приходите от туризъм в страната. Ето защо той е мит на национално ниво. В същото време обаче е изключителна възможност за някои общини на местно равнище. Той предложи различни действия за стимулиране на селския туризъм - възстановяване на разрушени или изоставени църкви и манастири, развитие на инфраструктурата, провеждане на фолклорни фестивали в селата, включването в брошури, каталози, интернет страници, резервационни системи и т.н. По време на форума като изключителен проблем бе изтъкнато голямото обезлюдяване на селските райони.