Селски туризъм в с. Камен бряг

Село Камен бряг е съчетание на море преливащи синьо зелени багри, с красива панорама и кристално чист въздух. Хилядолетия наред хората живеят тук, в хармония с природата и съхраняват недокоснати кътчета красота и невероятно разнообразие на растения и животни в комбинация с културно-исторически паметници.

Селото има стотина къщи - спретнати и чисти, уютни селски домове, без излишен лукс, които напомнят за идилията на селския живот със зелените чардаци на лозниците, пъстрите цветни градини. Селото е известно с гъстото домашно вино и ракиите с дъх на билки и смокини. Тук ще ви посрещнат хора с изненадваща сърдечност и гостоприемство.
   
Сравняват праисторическото селище край Дуранкулашкото езеро с Троя, само че то е 2000 години по-старо. Проект по програма ФАР предвижда там да се възстанови животът на древните жители.
   
Първото нещо, което хрумва на човек, когато види основите на каменните им жилища, е респект. Жилища  са около 120 квадратни метра, с добре иззидани стени, на самия бряг.
   
Специалистите обаче  твърдят, че по онези времена демографията е била по-различна. В едно жилище са живеели по няколко десетки души, а високата раждаемост си е имала контрапункт - висока, ранна смъртност. Тъкмо западният бряг на Дуранкулашкото езеро дал на изследователите така необходимия им обект - една от началните брънки от веригата на неолитно-енеолитната култура Хаманджия. Става дума за най-ранното уседнало земеделско-скотовъдно население в региона. Освен най-старото селище от новокаменната епоха по тия места - втората половина на VI хилядолетие пр. Хр., брегът и Големият остров на Дуранкулак изобилстват с находки. Жилищата определено са по-малки, някои са с кръгли, юртообразна основа.
   
По защитения южен край на острова е разположено друго селище - тракийско. В него са живеели траки - съвременници на Троянската война, през XIII-XII век преди Хр.
     
Няколкото некропола в околностите на езерото също не дават мира на световната археологическа мисъл. Най-големият такъв в света - с повече от 1400 гроба от шесто хилядолетие преди Хр., предоставя огромна информация за енеолитното общество и за най-ранните металургични умения. Освен него е разкопан античен некропол (III в. пр. Хр.-IV в. след Хр.) на западния бряг на езерото, както и старобългарски некропол.

За да доразвият селския туризъм  в този район и за да покажат уникалното селище на повече хора, общинари и историци са замислили идеята да изградят т. нар. "тематични ателиета" в околностите на археологическия парк. Идеята е проста - чрез финансиране по програма ФАР обектът да добие туристическа атрактивност.

Археологическият обект "Големият остров - Дуранкулак" известен сред специалистите като Българската Троя е първия праисторически музей на открито у нас. Реставриран е от екип от Добрич и София по проект "Причерноморски археологически парк" по програма ФАР на стойност 300 хиляди евро.  До острова има дървени пътеки и специално обезопасени маршрути дотам. Специално за туристите са отворене три ателиета за низане на мъниста от древността. Най-запалените могат сами да могат да изпекат на огън кремъчни съдове и да си ги отнесат за спомен у дома.
   
На Големия остров има находки, които демонстрират първите наченки на писменост в човешката история и то 1500 г. преди тези в Египет и Месопотамия, открити от Тодор Димов от Историческия музей в Добрич.

Земетресение е разцепило надве някогашната древна селищна могила. Трусът, люлял местността, е бил най-малко по осма степен на Рихтер, твърдят днешните сеизмолози. Последиците от преживения ад са също интересна находка и представляват интерес за специалисти и туристи. Без предварителна нагласа, само ориентирани по новите табели и маршрути, които водят до Големия остров - Дуранкулак, през последния години го посещават все повече чужденци от Чехия, Словакия, Словения, Полша.